ΑΛΙΕΥΣ
Καλώς ήρθατε στην ψαράδικη παρέα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

ΑΛΙΕΥΣ
Καλώς ήρθατε στην ψαράδικη παρέα μας.
ΑΛΙΕΥΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 


Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση

Πρόσφατα Θέματα
» Tai Rubber το χειμώνα με το Boat&Fishing
Spinning και Kabura.  EmptyΤετ Ιαν 24, 2018 7:59 am από panpan

» L.R.F. από την βάρκα...i love light game!!!!
Spinning και Kabura.  EmptyΤρι Σεπ 12, 2017 6:14 am από panpan

» Λίγα λόγια για το Tai Rubber Part 2
Spinning και Kabura.  EmptyΠεμ Ιουν 08, 2017 9:34 pm από panpan

» Tai Rubber
Spinning και Kabura.  EmptyΔευ Απρ 10, 2017 10:47 pm από panpan

» Σεμινάριο για την τεχνική του Tai Rubber στην έκθεση Boat&Fishing
Spinning και Kabura.  EmptyΤρι Μαρ 21, 2017 6:54 am από panpan

» Το ψάρεμα του Λούτσου το χειμώνα.
Spinning και Kabura.  EmptyΣαβ Φεβ 11, 2017 1:01 am από panpan

» Ο Γερμανός ή Κουρκούνα
Spinning και Kabura.  EmptyΠαρ Φεβ 10, 2017 10:50 pm από panpan

» Λίγα λόγια για την τεχνική του Tai Rubber
Spinning και Kabura.  EmptyΤετ Ιαν 04, 2017 10:56 pm από panpan

» Ένα ψάρεμα με τσαπαρί της Haybusa
Spinning και Kabura.  EmptyΔευ Δεκ 05, 2016 11:52 pm από panpan

»  Ψάρεμα Χταποδιού: Η δικιά µας µπρακαρόλα
Spinning και Kabura.  EmptyΔευ Δεκ 05, 2016 11:48 pm από panpan

» Καθετή για όλους
Spinning και Kabura.  EmptyΚυρ Οκτ 16, 2016 11:28 pm από panpan

» Συντήρηση & καθαρισµός µηχανισµού – καλαµιού
Spinning και Kabura.  EmptyΠαρ Οκτ 14, 2016 1:49 am από panpan

» Μηχανισμός Surf Daiwa Emcast Surf 5000A
Spinning και Kabura.  EmptyΠεμ Σεπ 15, 2016 6:20 am από panpan

» Storm Gomoku Adajo max 100gr
Spinning και Kabura.  EmptyΠεμ Σεπ 15, 2016 6:10 am από panpan

» Μεγάλος Διαγωνισμός alieusonline
Spinning και Kabura.  EmptyΤετ Αυγ 31, 2016 8:50 am από panpan

» Κατασκευή Inchiku
Spinning και Kabura.  EmptyΠαρ Ιουλ 08, 2016 9:38 pm από panpan

» Πιάστηκε Λευκός στη Σύρο
Spinning και Kabura.  EmptyΠαρ Ιουν 10, 2016 10:59 pm από Admin

» SHORE JIGGING με τον Παναγιώτη Φιλόπουλο
Spinning και Kabura.  EmptyΤρι Ιουν 07, 2016 11:03 pm από Admin

Εικονοθήκη


Spinning και Kabura.  Empty

Spinning και Kabura.

Πήγαινε κάτω

Spinning και Kabura.  Empty Spinning και Kabura.

Δημοσίευση από Admin Παρ Μαρ 30, 2012 4:56 am

Το παρακάτω δημοσιεύεται στο seaspinning.net

Τα δολώματα που προτιμώ και με ποια κριτήρια τα επιλέγω


Κατ΄ αρχήν να ξεκαθαρίσουμε για τι πράγμα μιλάμε. Όταν λέω Kabura για το Spinning, σαφώς και δεν αναφέρομαι στα "θηρία" των 60γρ και πάνω. Αυτά για τη βάρκα. Και επειδή έχω ένα φίλο που επιμένει να ρίχνει με το Shore Jigging καλάμι του δολώματα των 80 και 100γρ, σας παρακαλώ να μην το κάνετε κι εσείς γιατί σε λίγο η Θάλασσα αντί για βότσαλα θα έχει.... kabura!!!
Επιλέγω δολώματα από 5 έως και 30 γρ για τα ψαρέματά μου από την παραλία ή τα βράχια με σχετικά ρηχά νερά ή τέλος πάντων με νερά που βαθαίνουν ομαλά.
Αν εκεί που ψαρεύω όμως είναι ένας ακρόκαβος με νερά που "τρέχουν" και το βάθος φτάνει και τα 15 μέτρα εκεί που ρίχνω το δόλωμα, τότε μπορεί να χρειαστώ και τα 40γρ. αλλά μέχρι εκεί.

Spinning και Kabura.  P1290037++Blogger

Στη φωτό έχω τα αγαπημένα μου δολώματα του είδους. Τα παραθέτω με τη σειρά από πάνω
προς τα κάτω με πρώτα τα αριστερά.
Από αυτά που γράφω ελπίζω να είναι φανερός και ο τρόπος που σκέπτομαι όταν θέλω να αγοράσω ένα τέτοιο δόλωμα.






1και 2 : Salty Bait -DUEL


Spinning και Kabura.  Salty-bait

Από τα αγαπημένα μου δολώματα, μου έχει δώσει σχεδόν όλα τα είδη ψαριών. Μόνο κέφαλος δεν το έχει αρπάξει ακόμα. Στη φωτό το καφέ είναι 30γρ και το κίτρινο φωσφορίζον είναι 40γρ

Spinning και Kabura.  P5170159++Blogger

Έχει μια έντονη κίνηση wobbling με το καλαμαράκι να χτυπιέται μανιασμένα αριστερά δεξιά. Σχεδόν όλα τα "καλά" χτυπήματα τα έχω πάρει σε καφέ και πορτοκαλί δολώματα. Η επιλογή μου για την πληθώρα των περιπτώσεων είναι τα 30γρ. Εκτοξεύεται σε μεγάλες αποστάσεις ακόμα και με αντίθετο άνεμο και στη διαδρομή προς το βυθό (ψάρεμα σε βαθιά νερά) το καλαμαράκι και πάλι κάνει ένα ελαφρό wobbling που μέχρι τώρα έχει κάνει πολλούς λούτσους να επιτεθούν. Αναλυτική παρουσίαση έχω κάνει και στο "Ψαρεύω" του Ιανουαρίου.






3. Salty Rubber Cast- DUEL

Spinning και Kabura.  Zoom_1

Δεξιά πρώτο είναι το Duel Salty Rubber Cast . Μαζί με το Salty Bait είναι από τα πρώτα kabura που δοκίμασα. Μου έχει δώσει αρκετά ψαράκια και το έχω και αυτό πάντα μαζί μου. Μάλιστα στη φωτό επάνω, επειδή τα μελανούρια και οι σκαρμοί μου είχαν φάει τα πλοκάμια, τα έχω αντικαταστήσει με αυτά του Lucanus (αυτό δεν μπορεί η Shimano να το φέρει σε μικρά μεγέθη?).




Spinning και Kabura.  P9070044+Blogger

Φανταστικό δολωματάκι που δυστυχώς ακόμα δεν το έχει φέρει κανείς στην Ελλάδα (και όταν έρθει τρέμω για την τιμή του...). Δεν συνιστώ τα 5 γρ. Προτιμώ τα 10γρ που είναι ικανοποιητικό μέγεθος για καλή βολή και δίνουν ικανοποιητικό στόχο στα αρπακτικά. Τα 15 γρ βυθίζονται τόσο γρήγορα που δεν τα προλαβαίνω και μου σκαλώνουν ανάμεσα στα βράχια. Όπως είναι ίσως φανερό, τα χρησιμοποιώ κυρίως σε ρηχά νερά. Μάζεμα με το καλάμι ψηλά και τη μύτη να "δουλεύει" κάνοντας το δόλωμα να κάνει μια κοφτή παλίνδρομη κίνηση πάνω κάτω καθώς το μαζεύω.






4. Nin Cas- Bassday

Spinning και Kabura.  IMG_2614

Περίεργο δόλωμα... Πώς του ήρθε του Ιάπωνα και έφτιαξε ένα δόλωμα που το σώμα του θυμίζει...ποντίκι. Αλήθεια! Βάλτε του πόδια και ουρά και έχετε ένα τέλειο ποντικό!
Πέρα από αυτά, το Nin Cas μου έχει δώσει ψάρια σε διάφορα περιβάλλοντα. Βαθιά νερά ή παραλία.

Spinning και Kabura.  P8080048+Blogger

Στα βράχια το δουλεύω σπάνια αν και, τώρα που τα λέμε, στα βράχια έχω πάρει λαβράκια και λούτσους με αυτό.Για να είμαι ειλικρινής, στα λαβράκια (ρηχά βράχια) το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Κυρίως το ψαρεύω σε βαθιά νερά (28 και 45γρ) ή σε παραλίες-εκβολές (μικρότερα μεγέθη).


Αναλυτική παρουσίαση του έχω κάνει στο Ψαρεύω Φεβρουαρίου


Συνεχόμενη ανάκτηση προτείνω με διαλείμματα. Ουσιαστικά ένα stop-and-go αλλά όποιος θέλει μπορεί να του κάνει και τιναγματάκια, εγώ πάντως το αποφεύγω.





5. Wasabi- HART

Spinning και Kabura.  Hart%20wasabi%20tabla%20de%20colores

Το δόλωμα αυτό δεν το χρησιμοποιώ ποτέ σε βράχια. Εγγυημένο σκάλωμα. Είναι το δόλωμα που το είδα στα χέρια ενός Ιταλού και μου έριξε την ιδέα να ξεκινήσω να ψαρεύω με kabura στο Spinning.


Βγάζει φανταστικές βολές, βυθίζεται πολύ γρήγορα και σκαλώνει εξίσου γρήγορα οπότε... Μόνο βαθιά νερά και αμμουδιά. Στο σκαλί του κύματος με κατάλληλο χειρισμό ώστε να μένει στη θέση του και να μην παρασέρνεται, μπορεί να δελεάσει κάποιο λαβράκι. Προσωπικά το χρησιμοποιώ περισσότερο στο Shore Jigging και πάλι σε μικρά γραμμάρια. Το παραθέτω όμως γιατί ενίοτε το ρίχνω και στις εκβολές. Σπουδαία πράγματα ακόμα δεν μου έχει δώσει από εκεί αλλά πού θα πάει....


Ότι και να φαίνεται στις προηγούμενες γραμμές, το γουστάρω πολύ σαν δολωματάκι και μόλις το χάσω σπεύδω να το προμηθευτώ άμεσα. Από τιμές, ξέρω οτι εδώ πωλείται 11€ στα 20γρ.
Το παρουσίασα τον Φεβρουάριο του 2010 στο Thalassa αλά δεν έχω το link.


To κουταλάκι με το καλαμαράκι είναι δική μου κατασκευή, εμπνευσμένο από το Salty Bait.






Παρεξήγηση...


To Salty Bait το περιλαμβάνω ανάμεσα στα καμπουράκια (kabura). Σε άρθρο μου τον Φεβρουάριο του 2010 υπήρξαν αντιδράσεις ως προς τα αν είναι In chiku ή Kabura.
Την άποψή μου τη γράφω ξεκάθαρα στο Ψαρεύω στην παρουσίαση που παραθέτω. Και για να μην χτυπάτε πάλι το link, θα ξαναπώ οτι οι ομοιότητες με In chiku σταματάνε στην εμφάνιση.

Αν κάνετε το "χορό του In chiku" με το δόλωμα αυτό, ή θα σας σκαλώσει ή θα μπλεχτούν τα αγκίστρια με το παράμαλλο. Το δόλωμα κατασκευάστηκε να δουλεύει όπως ακριβώς δείχνει ο φίλος Ιάπωνας εδώ.





Τελικά τα χρειαζόμαστε?

Πιστεύω πως η ερώτηση είναι λάθος. Μήπως χρειαζόμαστε και όλα αυτά τα δολώματα που αγοράζουμε? Η μήπως αγοράζουμε δόλωμα μόνο όταν τα ψάρια σταματάνε να χτυπάνε σε αυτό που έχουμε?




Μικρό ψάρι αλλά υπέροχα χρώματα έτσι?


Πάνω μου όταν πάω στο ψάρεμα, έχω σχεδόν όλα τα είδη δολωμάτων που ενδέχεται να χρειαστώ και που γνωρίζω φυσικά. Δύο καμπουράκια σε νάιλον σακουλάκι δεν είναι και βάρος πια... Όταν ψαρεύω σε ρηχά νερά με βράχια (το αγαπημένο μου) και έχω δει ψάρια να κυνηγάνε αλλά να αδιαφορούν για τα δολώματά μου, τότε το καμπουράκι μπορεί να είναι λύση.
Δεν θα ισχυριστώ οτι είναι η πρώτη μου επιλογή όταν φτάνω στο γιαλό. Ίσα ίσα που σε πάρα πολλά ψαρέματα ούτε που τα χρησιμοποιώ. Όμως είναι μια καλή λύση όταν τα ψάρια είναι δύστροπα ή τέλος πάντων όταν θέλω να κάνω πειράματα.



Spinning και Kabura.  Blogger


Αν ψαρεύω από λιμενοβραχίονα, τότε σίγουρα τουλάχιστον μια φορά το χέρι μου θα ψάξει να τα βρει και αρκετές φορές με έχουν δικαιώσει.




Πηγή:


http://www.seaspinning.net/

Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 503
Βαθμολογία θέματος : 10013
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 03/06/2010

https://alieus.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης